Як житомиряни в космос літали, або Соціальна гра uCRAZYans у Житомирі

Чи можна поєднати соціальну активність і цікаві розваги?

Досвід першої соціальної гри, що відбулася 18 березня, демонструє: не лише можна, але й потрібно!

Суботній ранок. Березневий, мокрий, хмарний, сонний. Обласний центр, тихий, замріяний… Коли так починається фільм, уже знаєш: о, щось зараз буде. Чекаєш на несподіванку. Бінго! Об 11:00 центр Житомира перетворюється на яскравий вир.

 

Біля величного, але дещо занедбаного приміщення колишнього ресторану «Смолєнськ», де останні роки майже нічого не відбувалося, розвішані яскраві прапорці та банери. Пари, компанії, великі групи, сім’ї, діти з батьками, класи з вчителями тягнуться до входу. Серед натовпу помітно декілька… космонавтів у скафандрах. До вечора лунають голоси, клацають фотоапарати, звучить музика. Що ж то було – соціальна гра uCRAZYans?

Проект uCRAZYans зародився кілька років тому з ініціативи міжнародної організації Pact. Перший захід із такою назвою відбувся в Києві у 2015 році як фестиваль соціальних інновацій. У такому ж форматі пройшли події у Запоріжжі та Чернівцях.

 

Цього року uCRAZYans проводиться у партнерстві між Pact та ГО «Дивовижні» у 5 містах: Житомирі, Луцьку, Дніпрі, Сумах, Херсоні у форматі соціальної гри.

Перше запитання, яке може виникнути: а чому ж «соціальна гра»? Чим це відрізняється від «фестивалів»? Гра передбачає особисту залученість, власну активність! Але як можна грати «соціально»? Яка, наприклад, може бути гра із громадськими організаціями міста?
Виявляється, плідна 🙂

Неважливо, на чому ви летите: на металевому “боїнгу” чи на паперовому літачку, важливо, чи долетів він до точки призначення.

Чіпати руками – потрібно!

Один з головних видів активності на житомирському uCRAZYans – інтерактивний музей. Він розповсюджений майже по всій площі майданчика, де відбувалася гра. Від класичного відрізняється тим, що не лише не має табличок «Не торкатися руками!», але й навпаки. Тобто заохочує писати, малювати, саджати, крутити педалі – словом, пізнавати через дію.

На обох поверхах розміщені більше 20 стендів, що представляють різні ініціативи. На кожному стенді замість назви організації – питання: «Хочеш подорожувати дешево і з користю?», «Які основи самоврядування?», «Про що говорять дерева у місті?»… Біля кожного – зацікавлені люди різного віку щось роблять.

Ось будуються «будинки майбутнього», а тут за допомогою розмальовок можна додати місту яскравості – а заодно замислитися, яким же воно має бути хоча б за 13 років. А далі – поміркувати, що потрібно змінити, відповівши на запитання: «Житомир може пишатись…», «Я можу покращити своє місто завдяки…», «Якщо б я був мером міста, то я б…» Зі школою місцевого самоврядування створюємо образ типового чиновника, а з Centre UA визначаємо, чим є корупція й як її бороти. Обговорюючи небажані зміни клімату з активістами організації «УМКА», можна підзарядити власний телефон, крутячи педалі велосипеду. Із проектом «Місто-сад» – посадити в землю міні-садочок та навчитися робити «насіннєві бомбочки». А з «Дивовижними», дізнаючись про навчальну програму «Соціальний колайдер», побудувати власну ракету…

«Завдяки інтерактиву ми змогли дізнатися, про які пільги учасників АТО житомирянам відомо, а про які вони не чули. До прикладу, про право на пільговий проїзд знає найбільша кількість респондентів. А ось про право на додаткову відпустку не чув жоден учасник».

ГО «Юридична сотня»

«Додому ми повернулись натхненні, задоволені – і з мріями, аби наступна соціальна гра #ucrazyans відбулась у Рівному!»

«Сад історій»

Спілкуємось про важливе

Піднімаючись сходами, опиняєшся в лекторії. Знову ж таки, як і інтерактивний музей від традиційного, лекції uCRAZYans відрізняються тим, що тут переважає діалог та живе спілкування.

Спікери розкривають актуальні, іноді навіть доволі болючі проблеми: «Як активістам не заміняти собою державу, а змушувати працювати разом?», «Як адаптувати місто для людей з інвалідністю?», «Як відбувається процес реабілітації воїнів АТО?», «Як покращити життя навколо, якщо навіть сусідам буває важко домовитися про спільні дії?», «Чому важко рухаються реформи?»

Питання, питання!.. Іноді на них слухачі в ході дискусії починають відповідати одне одному. Іноді сам спікер замислюється, і лише за деякий час підводить голову: «Я маю одну теорію!..»

Чому такі заходи важливі? Активістам, та й подекуди громадським організаціям не завжди вистачає налагоджених комунікацій із однодумцями, вміння чути одне одного і підсилювати одне одного. Багато з наших подій спрямовані на те, щоб налагодити партнерства між мешканцями міст та ініціативами. Наприклад, цьому був присвячений форум «Спільний знаменник». Вільне спілкування з експертами на лекціях також спрямоване на побудову взаєморозуміння людей та організацій.

«Не розчаровується тільки той, хто нічого не робить. Я за час роботи в громадському секторі розчаровуюсь по два-три рази на місяць. Але навіть коли тобі щось не вдається – це вдається іншій людині!»

Олександра Дворецька, Восток SOS

«Свою громадську діяльність я почала з 1994 року. Вже 12 років очолюю громадську організацію, яка займається проблемами людей з інвалідністю. Для таких як ми, громадська активність – то зовсім не новинка, то наше життя. І ми б’ємося за кожен успіх!»

Неля Ковалюк, ГО «Молодь. Жінка. Сім’я»

«Ми намагаємося показати, що життя навіть після травми або поранення не закінчується, що його можна наповнити новими фарбами. Усі наші програми побудовані на інтерактиві, на інтеграції. І є люди, які на власному прикладі демонструють, що можливе абсолютно все!»

Тетяна Тупий, програма «Повернення до життя»

«Не треба шукати проблеми зовні від нас самих. Я кажу сам собі: Майкле, роби те, що ти готовий робити! Раніше я ходив і критикував: це телебачення неможливо слухати! А потім спитав себе: то чому ти за це не візьмешся? Якщо тобі це потрібно – просто зроби!»

Майкл Щур, телеведучий

«Може, 100% людей і не будуть, і не мають бути включеними в побудову активного суспільства. Але люди мають бути залучені відповідно до своїх можливостей».

Айдер Халілов, Pact

Це просто космос!

Відбулася на uCRAZYans ще одна активна гра: соціальний квест. І тут віднайшовся спосіб поєднання розваги та громадської активності. Команди проходили пригоди та виконували завдання, збирали «гроші», «досвід» та інші цінні ресурси, йшли до перемоги… І при цьому – боролися з корупцією, проводили фестивалі, облаштовували міський простір, обирали нового мера. В ігровому місті, звичайно. Але досвід отримували цілком реальний, можливий до втілення у місті справжньому!

Були на uCRAZYans і фуд-корт, і дитячий майданчик, і фотозона. Тут треба повернутися до космонавтів, яких ми згадували на початку. Що вони робили на цьому заході? Допомагали створювати особливу атмосферу!

Бо насправді Житомир – космічне місто. Тут народився академік Сергій Корольов, конструктор і вчений у галузі ракетобудування та космонавтики, тут діє цікавий музей, присвяченій цій темі. Тому саме вона була обрана «червоною ниткою» заходу, де навіть смаколики були «дозаправкою» міжзоряного мандрівника. Не раз ми чули: «Це був просто космос!»…

 

До речі, ще трохи про космос. Учасники uCRAZYans мали ще одну рідкісну можливість: приземлитися на астероїд! Так-так, він був розташований на вулиці Лятошинського. Насправді ж суть атракціону полягала в тому, щоб випробувати на собі роботу пасків безпеки, які рятують життя людям в земному транспорті. Поки на невеликій швидкості. А космічні можна було домалювати за допомогою уяви. Треба сказати, після участі у uCRAZYans уявити щось космічне було взагалі вже неважко! 🙂

«Усі люди, які хочуть щось змінити, трохи космічні. На нас іноді дивляться як на прибульців з іншої планети. «Чому вам усе треба? Чому вам усе не подобається?» А я бачу, що ніхто не зробить щось за мене. І що кожна несправедливість має бути зупинена. Гори зсувають не за гроші!»

Олександра Дворецька, Восток SOS

«uCRAZYans в Житомирі – в першу чергу про людей! Про нашу команду, в якій абсолютно всі були включені в підготовку. Про місцевих активістів, які іноді відмовлялись від своїх проектів, щоб створити цю подію разом з «Дивовижними». Про партнерів, які хочуть співпрацювати далі і навіть готові їхати з нами в нові міста. Важко передати словами ту атмосферу, яка панувала під час підготовки. А ще важчим було розуміння, що подія пройшла і потрібно їхати додому. Завдяки uCRAZYans Житомир для нас став новим домом, а люди з якими ми працювали – друзями».

Ярослава Коротецька, тім-лідерка «Дивовижних»

«Для мене це перший виїзний захід. Я дуже боялась, бо нікого не знала. І не знала, за що хапатись. Але з перших хвилин Житомир став містом, в якому я не відчувала себе чужою. Там залишилась частина мене! Він підняв мене на новий рівень. Після uCRAZYans я знаю: ми – космос, і можемо все».

Катерина Мальцева, помічниця проектного менеджера «Дивовижних»

А що далі?

Особливість uCRAZYans ще й в тому, що це не є «точковий» захід. Дізнаючись більше про те, чим живе місто та його мешканці, ми краще починаємо розуміти, як працювати у ньому спільно із містянами далі. Ми продовжуємо співпрацю з партнерами, з якими разом влаштовували соціальну гру, отримуємо відгуки й пропозиції щодо подальшого співробітництва (про цю «внутрішню кухню» скоро розкажемо більше!)…

Власне історія соціальної гри uCRAZYans теж триває! Цього року такі заходи будуть влаштовані ще у 4 містах: Луцьку, Дніпрі, Сумах та Житомирі. Наступного разу зустрінемося вже дуже скоро – 12–13 травня!

Підготувала Юлія Шекет

P.S. Завдяки uCRAZYans в Житомирі ми знайшли стільки друзів і партнерів, що їх просто неможливо вмістити у простір одного матеріалу! Ми неодмінно розкажемо більше і про співробітництво із Pact, і про те, як готували разом з місцевими організаціями та активістами захід… А поки що щиро подякуємо всім проектам та організаціям, які згадали в матеріалі, а також тим, про кого ще не розповіли: «Будуємо Україну разом», «Молодь Демократичного Альянсу», Німецькій урядовій компанії GIZ, «Цілком природно», «Ґараж Ґенґ», «Житомир: зроби голосніше!», «Фонд громади Житомира», Музею космонавтики, адміністрації приміщення «Смоленськ», Ant3Dstudio, Житомирській міській раді, Центру робототехніки Boteon та всім, без кого цей космос був би не теплим простором, а просто холодним вакуумом!

Залиште коментар

Будь першим хто прокоментував

avatar
wpDiscuz