uCRAZYans у Сумах: шалені пригоди активістів

Подія, що знайомить українців із соціальними ініціативами, має в своїй назві, крім кореня «українці», жартівливе «крейзі». І саме так, не без певного шаленства, uCRAZYans уже вчетверте проходить цього року!

Але в чому ж саме тут «крейзі»-компонент? І як він може стосуватися такої справи як громадська активність? Може, ще й у різних сенсах! Ми нарахували їх мінімум чотири.

Спочатку коротка довідка. Що таке uCRAZYans? Це громадський простір, де всі бажаючі можуть дізнатися за допомогою цікавих активностей, що корисного можна зробити для свого міста або країни. І що вже робиться просто зараз – локальними проектами або великими організаціями. Таке свято активізму, реалізоване спільно міжнародною організацією Pact та ГО «Дивовижні», цього року вже відбулося в Житомирі, Луцьку й Дніпрі. А 22-23 липня увірвалося до Сум.

Шаленство номер один: не страшний нам ураган

Основа громадського простору uCRAZYans, його «тіло» – інтерактивний музей. Це більше двох десятків інсталяцій, з якими можна активно взаємодіяти. Ну, наприклад, вправлятися з головоломками – і отримувати корисну інформацію від видання Studway. Або заряджати смартфон за допомогою велогенератора – й дізнаватися про відновлювальну енергетику від кліматичної організації УМКА. Або читати історії у «віконечках» й визначати, чи містять вони корупційні оборудки: так пропонує перевіряти свої знання законів Centre UA.

Головний принцип тут такий: кожен може знайти заняття з суспільною користю, які йому особливо до душі. І вони захоплюючі – тут і нові знання й навички, і знайомство з країною, і нові друзі. І вони доступні – до кожного можна долучатися.

Але ми захопилися описом, а краще побачити й повзаємодіяти, ніж почути 🙂 До того ж, що шаленого сталося з музеєм у Сумах – те, що він… був повалений стихією.

«Дивовижні» зі стендами та матеріалами прибувають до міста заздалегідь. Починається процес монтування. Працюють шурупокрути. Збираються намети. Розкладається та поливається газон… І тут на Суми налітає ураган.

Результат дводенної роботи летить в повітря, немов у кадрах із голівудського фільму. Команда, засукавши рукави, починає будівництво заново, причому у процес активно включився персонал ТРЦ “Мануфактура”, на парковці якого і відбувалася подія.

У суботу громадський простір дійсно готовий до запланованого прийому гостей.

Що таке uCRAZYans? «Це простір активних людей. І що приємно: до кого не повернися – всі тобі посміхаються, всі готові поспілкуватися й допомогти. Цей настрій передається, заражає!» Ася Зайцева, «Громадянин пес»

Шаленство номер два: лекції серед манекенів

«Вуста» uCRAZYans, його «мовний апарат» – освітній лекторій. Під час цих розмов, що відкриті для всіх охочих, фахівці з найрізноманітніших питань – від збору батарейок до боротьби з корупцією – розповідають про те, як саме можна долучитися до змін у країні. І часто ми дещо експериментуємо, пробуємо різні формати.

У Сумах, наприклад, вирішили проводити лекції не у вигляді класичних «промов», а у формі ток-шоу. Кожен спікер розкриває виклики й перемоги своєї діяльності у відповідях на питання ведучої, а далі – підключаються питання слухачів. Шість доповідачів з Сум та інших міст готові, але… На території парковки, де розгорнутий інтерактивний музей, так пече, що є сумнів: чи витримають це всі учасники кілька годин поспіль.

І – тадам! – шаленство продовжується: вирішуємо перенести подію до… торговельного центру. Апаратура та сидіння розташовуються просто у коридорі. Манекени – й ті, здається, позирають із цікавістю: осторонь від життя країни зараз важко залишатися навіть їм.

Владислав Грезєв, ліцензіат TEDxKyiv, громадський активіст та підприємець, міркує, чи маємо ми підстави відчувати ентузіазм щодо позитивних змін в Україні. Він розповідає про проекти opir.org (що дозволяє контролювати вибори) та LobbyX (платформа для обміну пропозиціями щодо працевлаштування). Про нових реформаторів в уряді, про відомства, що вже впроваджують нові підходи.

«Раніше для участі у важливих справах треба було «знати дядю». Тепер є можливості застосувати своїх талантів та ідей: заходиш на сайт – і через два тижні вже можеш робити зміни в країні. А якщо на кожній виборчій дільниці будуть лише по два волонтери, це дає змогу дізнатися, чи були вибори дійсно чесними. Зараз суспільство України сильне як ніколи. То давайте не профукаємо свій шанс!»

Анна Валевська, шеф-редактор незалежної служби новин «Спецкор», говорить про «Громадянську журналістику в дії». Як створити незалежну медіаплатформу? Як медіа може заробляти, коли принципово не продає свій контент? Чи повинен журналіст бути «чипідейлом», що допоможе всім, хто звернувся?

Дмитро Тіщенко, керівник ГО «Місто розумних», тренер «Центру соціального партнерства», має власні переконані відповіді на болючі питання.

Чи виходить у наш час бути «аполітичним»? «Це коли дах, що тече, на дев’ятому поверсі не хвилює тих, хто мешкає на восьмому?» Чому не можна їхати з міста Суми? «Тут можна якнайбільш ефективно використовувати свій досвід. Тут вас помітять. Ви знайдете купу людей, яких можна зайняти корисною справою. Якщо ви поїдете з міста… воно загнеться».

Володимир Лободін, директор ТРЦ «Мануфактура», розповідає про власний шлях від закинутої фабрики до центру тяжіння подій у місті. Усе починалося 12 років тому, коли сумчани, що прагли змін, шукали майданчики. Або навіть 21 рік тому, коли Володимир, тодішній студент, проходив повз «заброшку» та думав: «Адже тут можна побудувати щось класне!» Тепер тут сучасний центр, що не тільки продає одяг та все-все-все, але й створює простір для ідей та ініціатив.

«Як можна узгодити з нами цікавий проект? Для нас важливе більша не те, яким конкретно чином він оформлений, а натхненна ідея, щире бажання, блиск в очах. Процес узгодження може займати від п’яти хвилин до години!»

Інна Борзило, виконавча директорка НДО Центр UA, міркує про те, як зробити демократичні зміни незворотними. Розповідає про роботу Реанімаційного пакету реформ. «Це платформа, експерти якої за три роки домоглися прийняття більше ста важливих законів. Але не можна сказати, що цього достатньо. Бо це поки лише косметичний ремонт дороги там, де все покриття треба повністю замінювати. Нехай поки лише десь 3% готові інвестувати сили й час у зміни – я переконана, що українське громадянське суспільство унікальне й воно розвиватиметься».

Марія Насєдкіна, керівниця ГО «Дивовижні», ділиться особистим враженням від того, що відбувається навколо: «Моя мрія – щоб ми могли змінити те, що нам не подобається. Ми завжди готові контактувати й співпрацювати!»

Що таке uCRAZYans? «Це корисні речі, направлені на соціальну активність. Чомусь «ненормальні» люди приходять, приїжджають, збирають і тримають від вітру намети – а потім це конвертується у цікаві проекти!» Дмитро Тіщенко, «Місто розумних»

Шаленство номер три: квест!

Живий моторчик uCRAZYans, його рухливі «м’язи» – соціальний квест. Від фесту до фесту він видозмінюється – й зараз набув мобільної форми квест-руму – ба навіть точніше намету. У невеличкому просторі відбувається захоплююча гра – і якщо звичайну квест-кімнату ти полишаєш з яскравими емоціями, то з нашої виходиш іще й із певними навичками.

Отже, твій шлях – шлях активіста, що хоче влаштувати в місті корисний захід. «Як працює міська адміністрація?» «Чи знаєш ти історію й сучасні справи міста?» «Де у публікаціях в медіа правда, а де брехня?» «Як скласти бюджет заходу» «Як правильно написати заяву?» Команди з честю проходять ці локації, в ігрових ситуаціях набуваючи знань та досвіду, необхідних у реальному житті. Тепер кожен із них хоча б трошки міський супермен або супервуман. В очах переможців – шаленство агентів змін 🙂

Що таке uCRAZYans? «Це люди, які виходять за межі можливого. Я, власне, й сама така: це моє життєве кредо!» Вікторія Закорко, майстриня

Шаленство номер чотири:

Головний рушій uCRAZYans, його «душа» – люди. Найцінніше, що відбувається на кожному такому громадському просторі – нові знайомства.

Люди розповідають про свої справи, проблеми, мрії. На стенді від креативного простору «Вежа» з Маріуполя обговорюємо потенційні громадські простори в Сумах. Дарія хотіла б зробити лекторій у закритому ботанічному саду. Марія мріє поліпшити знамениту зону відпочинку «Чешку». Костянтин розповідає, що проект щодо стадіону 12-го мікрорайону біля Чешки вже подається на громадський бюджет. Дехто з мешканців, устромляючи на карту Сум прапорці з своїми мріями, зітхає, що у місті мало цікавих місць. Але Євген з ГО «Подумай!» розповідає нам і про мапу просторів Map Me Happy, де вже є сумські місця, і про Купол Бачення, і про участь у проекті Екоестафета та місцевий проект «Сумщина космічна»… І виявляється, що в місті, де «так мало всього», наразі твориться стільки всього, що необхідно написати про це окремий матеріал!

Люди дізнаються про нове. Хоча б, наприклад, про те, що собачі «подарунки», що лишають у траві собачники, аніякі ні добрива! Бо, як розповідає запорізька ініціатива «Громадянин пес»: один грам фекалій містить 23 мільйони зовсім не корисних бактерій.

Люди знайомляться, френдяться, розмірковують про спільну діяльність. Ми ж дізнаємося про новий Громадський хаб у центрі Сум, що стане відкритим простором для тих, хто займається соціальними проектами. І вже за тиждень влаштовуємо там нетворкінгову зустріч активістів – смузі-паті. О – оперативність, с – співпраця, ш – шаленство!

То що ж таке, нарешті, uCRAZYans?

«Це об’єднання людей, які небайдужі до різних тематик: екологія, права людини, розвиток міста… Для мене дуже важливо брати участь у заходах, де я розмовляю з мешканцями різних міст. Це досвід наближення до реальності. На основі його я тепер, наприклад, будуватиму тренінги про те, як саме краще комунікувати з місцевими людьми». Сольдаду Ковалісіді, Amnesty International Ukraine

«Це ініціативність плюс креативність. Вражає, що людей щось об’єднує й вони готові вкладати свій ресурс у громадянське суспільство. Я тут зарядилася драйвовою енергією, якої мені вистачить на рік!» Юлія Пелипенко, «Студентське братство Сумщини»

«Людям треба розвиватися! Мені прикро, що до нас мало хто їздить, як ото до великих міст. Хочеться, щоб приїжджали та розповідали! Такі заходи – і безкоштовні, й цікаві, й корисні. Їх має бути більше!» Єва, школярка

Юлія Шекет

Залиште коментар

Будь першим хто прокоментував

avatar
wpDiscuz