Компостер і кип’яток для громади: uCRAZYans у Херсоні

Після громадського простору uCRAZYans, що відбувся у Херсоні 17-18 вересня, у «Дивовижних» народився новий термін: «спілкотно». Це коли спека не заважає бурхливому спілкуванню!

Коротко – головне. Уже вп’яте протягом 2017 року в Україні проходить масштабний фестиваль, що знайомить мешканців міст із громадськими організаціями та соціальними ініціативами у цікавій та інтерактивній формі. Організатори події – ГО «Дивовижні» та міжнародна організація PACT – цього року отримали досвід таких заходів у Житомирі,  Луцьку, Дніпрі та Сумах .

А тепер – подробиці! Основна «юкрейзіанська» формула: інтерактивний музей + соціальний квест + лекторій – була збережена й перенесена на набережну Ушакова. Але кожного разу формат дещо видозмінюється, оновлюється, розвивається.

Чайна церемонія для активних

Інтерактивний музей – це місце, де громадські ініціативи можна пізнати через певні дії з експонатами. Херсонці зацікавлено вивчають стенди, уже знайомі дніпрянам чи сумчанам: історії успіху переселенців і ветеранів АТО від Центру зайнятості вільних людей, «корупційний екстрасенс» від Centre UA, наочні матеріали про права людини від Amnesty International Ukraine. Спілкуються з веселим та відповідальним #громадянинпес, який знає та пропагує необхідність залишати після прогулянок чисті парки.

Але Херсон має й власні родзинки. Проект «Укрскарга» пропонує шаблони типових звернень щодо різноманітних проблем міста – наприклад, із транспортом. «Ми хочемо, щоб всі розуміли: якщо бачите порушення – треба про це казати! Бо інакше його ніби й «нема». А «у зв’язку з численними зверненнями» винні притягуються до відповідальності, міські проекти зазнають змін». ГО «Велохерсон» збирає підписи щодо поліпшення велоінфраструктури міста.

«Для ГО цей захід – чудова можливість зав’язати контакти. Люди зацікавлені, вони хочуть з нами співпрацювати. Для нас найкорисніше – що ми тут знайшли нових потенційних партнерів, домовилися про спільну працю!» Олексій Сапига, «Будуємо Україну Разом»

Особливо тепло біля стенду молодіжної ініціативи «Кипяток», що переймається цікавим і корисним дозвіллям херсонської молоді. Команда, що її колись об’єднала зокрема любов до чаювання, запрошує всіх поспілкуватись за справжньою чайною церемонією. І пропонує кожному творче завдання: пройти невеличкий майстер-клас із орігамі, зробивши кораблики з паперу. Але не прості! Написавши на кораблику, що ти обіцяєш зробити для Херсона, і виклавши фото в соцмережі з тегом #hmigkptk, отримуєш допомогу і підтримку. Причому місто, певні члени «Кип’ятку», зрадіє не тільки посадженому дереву або влаштованому заходу. Можна, скажімо, почитати про нього пізнавальну літературу!

«Цікаві майданчики, і кожен виділяється власним баченням того, як можна творити щось корисне для суспільства. У нас великий наплив відвідувачів!» Антон Котій, «Кип’яток»

За допомогою стенду «Громадські простори», запропонованого маріупольською «Вежею», спільно дізнавалися про цікаві простори Херсона, які мають потужний потенціал до змін. Про такі «секретні місця» кожного з міст, де проходив фестиваль, на основі зібраних матеріалів напишемо окремі дослідження!

Робота квеструму, який тренує навички, необхідні активному мешканцеві міста, ретельно відпрацьована. Із намету учасники здебільшого виходять з обличчями переможців. «Ми зрозуміли, що у нас, технарів, більше проблем із алфавітом, ніж із соціальними знаннями, – сміються студенти Іра, Дмитро й Микола. – Але ми подолали всі перепони!»

Змінити стереотипи

Формат лекторію змінюється від фесту до фесту: ми пробуємо різні варіанти – TEDx, ток-шоу… Цього разу це світове кафе: учасники в спільному колі можуть вільно спілкуватися, одразу по ходу розповіді ставлячи питання спікерам.

Представниця патрульної поліції Херсону Олена Вахтель розповідає про спільнодію поліції та громадян. Про підготовлені матеріали щодо алгоритмів дій у небезпечних ситуаціях, про плани відкриття кризового центру для жертв насильства, про проект «Сусідська варта». Питань купа, одне з основних: «Хочемо долучитись!» На запрошення: «Ми відкриті до співпраці, звертайтесь будь-коли!» – просто одразу й звертаються студенти ХНТУ, що слухають лекцію: нам – цікаво, приходьте до нас!

Цю тему продовжує Людмила Янкіна, керівниця проекту Community Policing щодо взаємодії поліції та громадян. «Найважча частина проблеми – змінити стереотипи. Ось цей намальований мною паровозик символізує те, що нам потрібно «міняти колеса» на повній швидкості. Є ще такий виклик: як впроваджувати Community Policing паралельно із децентралізацією?» Та успішних ініціатив у цій царині наразі 9, в тому числі у невеликих містах – Чернігів, Вінниця, Бар. І складові успішності кожної – проактивність і діалог із громадою.

Ірина Маренкова, керівниця МГО «Диводії» та засновниця кількох ініціатив та закладів у Житомирі, розповідає про соціальне підприємництво. Для неї це – по-перше, шлях від особистої мрії (зробити рідне місто яскравішим і втілити власні цікаві проекти) до конкретної дії (відкрити арт-проект, корисну ресторацію, створювати нові простори). «Я відчула колись, що у Житомирі непросто реалізуватись. Але й те, що «спасіння потопаючих» – справа наших рук. Ми надаємо можливості реалізуватися в нашому місті, незважаючи на вік і стан».

Автори проекту «Компола» – київські семикласники Нікіта Шульга та Софія-Христина Борисюк – своєю лекцією продовжують знайомство зі своїм проектом, яке проходить на їхньому стенді в інтерактивному музеї. Докладно пояснюють: чому важливо компостувати органічні відходи; як вони запровадили втілення цієї ідеї у столовій своєї школи; як зібрали кошти, щоб поширити її на інші школи. Просто під час uCRAZYans був створений із палет та яскраво розмальований новий компостер. І він отримав «путівку в життя», з набережної вирушивши до центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді Херсонської обласної ради.

«У селі компостують відходи, але цього не вистачає саме місту. Бо й органіки на звалища йде більше тонні відходів на рік з однієї школи. І дерева потребують підживлення, що допомагає їм поглинати більше шкідливих газів!»

А що таке uCRAZYans особисто для вас?..

…вже традиційно розпитали ми учасників громадського простору. І почули:

«Тут стільки ініціативних людей, які розвиваються кожен у чомусь своєму – але цим самим роблять суспільство кращим!» Влада, Київ

«Я прийшов, щоб познайомитися з свідомими людьми, що цікавляться змінами. Сподобались відкритість, добрий настрій, формат, що дає можливість взаємодії». Олександр, Херсон

«Це класна можливість для ініціатив розповісти про себе. Бо ми працюємо три роки, але нас далеко не всі знали. А тут – не просто тусовка, а корисна нагода поспілкуватися і щось нове зрозуміти. Ми за саморозвиток!» Оксана, Херсон

«Це шалені люди, об’єднані спільними ідеями покращення країни. Причому це усвідомлене шаленство. Бути активним круто, але важливо також бути активним і адекватним! І це про uCRAZYans». Настя, Херсон

Отже, uCRAZYans цього року завершились. Але його історія триває, далі буде! 🙂

Юлія Шекет

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Залиште коментар

Будь першим хто прокоментував

avatar
wpDiscuz