«Лабораторія міста» познайомила сєвєродонечан із науковими розробками та інноваціями

1 жовтня команда ГО «Дивовижні» провела соціально-відповідальний фестиваль у Сєвєродонецьку. На один день спортивний майданчик мікрорайону 49-а став платформою для обміну досвідом між містянами, сєвєродонецькими науковцями та новаторами з Харкова та Запоріжжя.Для могутнього колись міста хіміків та науковців ми обрали формат «Лабораторії» не просто так. Під час громадського обговорення ми разом з містянами виокремили близько 30 нагальних проблем Сєвєродонецька, які можна вирішити власноруч і для вирішення яких варто притягнути ресурси. Узагальнюючи всі проблеми ми зробили висновок, що в місті є потреба в об’єднанні містян до знайомства та спільних дій. Крім цього, жителі міста виявили бажання створити реєстр дитячих майданчиків міста та мапу доступності об’єктів Сєвєродонецька.

Для того, щоб втілити у життя перші плани, ми покликали громаду до одного із занедбаних спортмайданчиків в самому центрі міста, запросили друзів і партнерів з громадського сектору та загорнули соціально-відповідальні активності у формат яскравого наукового буму. Все заради того, щоб подивитися на Сєвєродонецьк по-новому та зрозуміти, що завжди можна змінити своє місто на краще!

14516573_1090800171001940_4006472663449115767_n

Не зважаючи на те, що свято було призначено на 11:00, люди почали приходити до майданчику з самого ранку. Швидше за всіх до свята бігли діти, яким кортіло подивитися на Експереметаріум та майстер-клас із авіамоделювання.

Аріф Багіров, громадський діяч Сєвєродонецька

«Захід такого формату проводиться в місті вперше. Взагалі, можна на пальцях однієї руки перерахувати масові заходи для людей, хоча їх і почали активніше проводи останні два роки. Я впевнений, що подібні фестивалі дуже результативні, зважаючи на науковий меседж Фестивалю – технології та новації. Я сам, як новатор, люблю відкривати щось нове і кожен гість фестивалю точно для себе дізнався щось таке, про що і не здогадувався, побачив те, що раніше не бачив. Думаю, коли людина бачить щось нове, вона отримує внутрішню мотивацію розвиватися далі і точно почне займатися чимось корисним в майбутньому, наприклад, авіамоделюванням або хімією.»Залежно від змісту активностей ми умовно поділили територію «Лабораторії міста» на декілька територій – Ярмарок Винахідників, територію благоустрою та дитячу територію.

Діти охоче приєднувалися до майстер-класів зі створення легких літачків з пінопласту від майстрів “Станції юних техніків” та спостерігали за експериментами від студентів СНУ ім. Володимира Даля. Молоді науковці просто заворожили дітлахів дивовижними дослідами: двигун Стірлінга, котушка Тесли, неньютонівська рідина, стілець з цвяхами, лавова-лампа, зубна паста для слона, активний вулкан та багато інших цікавинок.

14517658_1090801987668425_7062689496282128600_n

Дорослі гості активно дізнавалися про енергоефективність та побутові лайфхаки економії на електроенергії від Ресурсного центру зі сталого розвитку СНУ ім. В. Даля. Хлопці, за допомогою спеціальних приладів, наочно доводили, що спеціальні лампи та склопакети допоможуть взимку зберегти тепло та електроенергію в квартирах українців.

14433174_1090799047668719_4085050543925136230_n

Впродовж дня містяни заповнювали мапу стану дитячих майданчиків за допомогою кольорових наліпок. Червоні наліпки означали, що дитячі майданчики вкрай занедбані, сірі – стан задовільний, а зелені розміщували на місці нових майданчиків гарної якості. Ми же обробляємо всю отриману нами інформацію та викладемо її в електронному вигляді найближчим часом.

065

Найактивніші гості Фестивалю приєднувалися до соціально-відповідального конкурсу «Мапінг міста» та експерименту з розвідки доступності вулиць Сєвєродонецька.

В результаті проведення мапінгу більше 15 жителів дослідили розташування смітників та нанесли на мапу розміщення дошок для оголошень, незаконно заклеєні оголошеннями місця та хаотичні сміттєзвалища. Вивчення подібних питань звертає увагу, в першу чергу самих дослідників на сіру зону нашої уваги, дозволяє оцінити розміри питань і замислитися над тим, що можна покращити і яким чином. Але досить про абстрактне. Тепер ми знаємо, куди зазирнути, під час прогулянки проспектом Центральним, щоб звільнити свої руки від пустої пляшки соку, а отже життя в місті стає зручнішим.

Кожен бажаючий зміг здійснити невелику «подорож» вулицями міста у візку для людей з інвалідністю та відчути на собі всі проблеми пересування, які кожного дня відчувають представники маломобільних груп населення. Активісти здійснили пересування двома маршрутами центром міста та створили «мапу доступності». Таким чином, сєвєродонечани намагаються не лише привернути увагу громади до проблем людей з обмеженою мобільністю, а й здійснити конкретні заходи щодо сприяння доступності послуг та території міста для людей. Проект реалізовувала команда Фундації «Простір» та студенти СНУ ім.В.Даля та Луганський обласний молодіжний клуб інвалідів «Ти не один».

Руслан Галгаш, директор Інституту економіки та управління Східноукраїнського університету ім. Володимира Даля

«Ми вже проводили подібний експеримент з доступності на території університету і головна його мета - показати на прикладі як складно пересуватися на інвалідному візочку та скільки проблем пов’язано із цим. Але, головне це не просто привернути увагу, бо всі знають, що є така проблема, головне – це результат. Ми вже подали заявку на переобладнання цих місць, щоб зробити їх більш доступними. Ми плануємо подати ще кілька заявок до міської ради, щоб обладнати і найважливіші місця в самому центрі Сєвєродонецька – пошта, магазини тощо. Багато людей зацікавилося – підходили, сідали у візочки та випробовували центр міста на доступність, навіть депутат міськради приходив катався.»14495414_1090805087668115_1137355691403743818_n

Тимур Клочко, гість фестивалю «Лабораторія міста»

«Будучи активною людиною, я ніколи не замислювавcя над тим як, цією дорогою, якою я крокую, пересуваються люди з обмеженими можливостям. Для мене будь-яка дорога в місті – по зубах, але тут мені випала нагода відчути себе в іншій ролі. В одному з найпримітивніших візочків бар’єр у 20 см здавався мені двомертровою стіною. Важко було долати і бетонні дороги з купою нерівностей та ям. Іноді складнощі були майже не здоланими і тоді доводилося виїзжати на проїзжу частину, щоб дістатися пункту призначення. Пощастило, що ця частина як раз була майже пустою, але боюся уявляти що було б, якби автівок в той час було б більше.»14462948_1090799044335386_6737074622354506015_n

Територія ярмарку-винахідників теж завжди була переповнена як дітьми так і дорослими. Всім кортіло подивитися на 3D-принтер, який привіз винахідник із Запоріжжя та дізнатися більше про формат фаб-лаб від хлопців із гараж хаб.

14519691_1090801707668453_3686117960142891483_n

Іван Пугачов, член команди гараж хаб

«Під час фестивалю до нас підходили десятки дітей та разом з батьками питали «А що ото ви робите? І прямо у гаражі?» Так, прямо у гаражі. Мета нашої поїздки не тільки познайомити людей із власними можливостями, а й надихнути людей на альтернативний саморозвиток. Одноманітна робота? Відкривайте ютуб та збудуйте собі гончарний круг на кухні! Нудно в університеті? Зробіть свої перші кроки у розробці роботів!
Навкруги занадто багато можливостей - інтернет, відділення пошти, безліч корисної інформації для новачків - щоб її ігнорувати і залишатися в сірій буденності. Якщо вийшло в чотирьох студентів з Харкова, чому не вийде у вас в Северодонецьку?
Фаблаб, який ми відкриваємо у Харкові, лише каталізатор, який прискорить рух мейкерства у нашому регіоні. Місце, де ідеї народжуються, реалізуються і виходять у світ. Місце, що провокує людей з уміннями розповідати про себе, а людей з ідеями - бути сміливіше у своїх бажаннях. Бо інновації створюють не великі компанії і одинокі інженери, а суспільство, що підтримує ту чи іншу ідею»Біля фотозони ми розташували зону вільного спілкування, де кожен сєвєродонечанин міг задекларувати свою маленьку, але дуже важливу обіцянку – не смітити, саджати дерева, робити своє місто кращим.

14502840_1090798891002068_4451163439520158606_n

Христина, 9 років, маленька гостя «Лабораторія міста»

«Я пообіцяла своєму місту саджати дерева, доглядати місто та годувати тварин. Найбільше мені сподобалось танцювати, співати та спостерігати за дослідами в Експерементаріумі.»Впродовж дня вся команда ГО «Дивовижні» багато спілкувалася з містянами. У них справді горіли очі від всього, що вони побачили! Деякі містяни виявили бажання долучатися до подібних заходів в майбутньому, і це дуже класно!

Сєвєродонечани щиро просили проводити подібні фестивалі якомога частіше, адже такі заходи підвищують вмотивованість молоді до реалізації свого потенціалу в Луганській області. Більшість опитаних нами сєвєродонечан готові до маленьких, але ефективних змін у місті. І ми самі не можемо дочекатися наступних етапів нашої роботи в Луганській області.

Даний проект «Дивовижне залучення: сприяння інноваційному громадському активізму» виконується в рамках проекту Українська ініціатива зміцнення громадської довіри (UCBI), що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID)

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Отримувати дивовижні новини