Два міста, сім подій: досвід «Соціального колайдера»

Що робити, коли маєш бажання до змін, але не маєш практики, коштів, команди? Можна спробувати об’єднатися з іншими 😉

На початку весни 2017 року «Дивовижні» за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) вдруге проводили навчальну програму «Соціальний колайдер». Вона була створена для того, щоб підвищувати спроможність активних мешканців до змін в їхніх містах.
 
Цього разу місцем дії Колайдера стали Маріуполь та Сєвєродонецьк. За півтора місяці 30 учасників, що до цього часу в більшості не мали досвіду організації проектів, провели 7 власних подій!

Довідка

Від ідеї до активності

Шлях майбутніх агентів змін до Колайдера був максимально простим: онлайн-заявка з коротким описом своїх задумів щодо покращення міста. Але траплялося й так, що задуми приходили вже в процесі роботи, як апетит під час їжі. Ось як про це розповідають учасники.

«Коли я подавала заявку на «Соціальний колайдер», я мала ідею заблокувати доступ до однієї закинутої споруди, бо вона була проблемою для мого міста».

Ірина Горобинська

*гортай

«Моей идеей было проведение мероприятий для школьников на тему толерантного отношения к людям с другими взглядами. Для Мариуполя очень актуальна работа с детьми».

Дарія Воронцова

*гортай

«Когда я подавался на проект, у меня еще не было четко оформленной идеи. И я присоединился к той, что уже разрабатывалась. Из двух, одна из которых касалась вопросов переработки отходов, а вторая проблем людей с инвалидностью, я выбрал вторую. Потому что у инициатора было меньше поддержки».

Веніамін Петькун

*гортай

«Подруга скинула мне ссылку: заполни заявку! Но я подумала: «Это вряд ли для меня. Какой из меня активист?» Узнав, что можно пригласить с собой человека, она уговорила меня. Ее идея – провести уборку в местах культурно-исторического наследия (Синагога, дом купца Регира) – была близка и мне. «Почему бы не помочь?» – подумала я. Но прослушав первые лекции, почувствовала: «У меня была такая интересная возможность! Почему я сама не заполнила заявку?»»  

Анастасія Пандазі

*гортай

«Перед проектом я мала думки про маленькі події – прибирання у дворі, вздовж дороги. Але за цей час мешканці (може, вони мене почули?) прибрали сміття і скопали клумби, а міські служби прибрали узбіччя. Я так рада цим змінам. Тепер маю подальші, масштабніші ідеї: щодо впровадження здорового способу життя, створення арт-об’єктів…»

Зугайрат Новікова

*гортай

Як зробити ДивоДвиж

Першим етапом спільної роботи був теоретичний блок. Учасники програми слухали лекції (разом з іншими бажаючими – вхід був вільним). Дивились і обговорювали фільм Searching for Opportunities про молоді соціальні ініціативи в Україні. Спілкувались і тренувались на воркшопі «Критичне мислення». Отримували знання та відповіді на питання, які виникають у людини, що прагне влаштувати щось корисне, але не знає, з чого почати. «Яким є суспільство, що ми хочемо його змінювати тут і зараз?», «Як правильно вибудовувати аргументацію у дискусії?», «Як подати звернення і отримати дозвіл?», «Як повідомити про себе так, щоб більше людей про тебе дізнались і всі зрозуміли?»…
 
А після теорії була практика! Обговоривши свої задуми, розділившися на команди й отримавши дедлайни та мінімальне фінансування, учасники в стислі терміни готували власні заходи – ДивоДвижі.

Маріупольці проводили екскурсію цікавими місцями та спортивний фестиваль, записували ролик про рідне місто за участі мешканців. Сєвєродонеччани влаштували акції в форматі обговорень та вікторин. Власні «шишки», власні напрацювання, власний досвід!..

«Можна нескінченно ходити на тренінги та курси – й так і не спромогтись на якісь дії. Колайдер дав мені змогу спробувати, як це – працювати в команді. Організувати подію не так уже й важко, якщо з тобою працюють однодумці. Це стало для мене відкриттям. Я завжди думала: як я все це зроблю сама? І за деякий час роздумів опускала руки, бо одноосібно щось масштабне створити важко. А після першої події в мене була ейфорія: я можу, ми можемо!»

Зугайрат Новікова

Вдруге – вже легше!

На відміну від минулого Колайдера, учасники організували аж по дві події: отримавши досвід на першій, соціальній взялися за масштабнішу другу — навчальну. Цікаво, що в останньому випадку події у Маріуполі й Сєвєродонецьку перегукувалися за тематикою: вони торкалися проблем спілкування. Учасники запросили фахівців і разом з гостями заходів тренувалися презентувати себе, навчалися ораторському мистецтву… Сєвєродонеччани реалізували живі запити студентів Східноукраїнського університету, а маріупольці відкрили нове цікаве місце для заходів, про яке раніше мало хто знав – місцевий яхт-клуб.

«Друга подія була легшою: ми вже знали – на кого спиратись, кому що довіряти. Я просто ловила кайф від того, що все було розподілене у команді. Форс-мажорів майже ніхто не помітив. Це було круто!»

Зугайрат Новікова

«Найбільше сподобалася наша друга подія. Була колосальна віддача емоцій! ДивоДвиж був направлений на вирішення проблем при спілкуванні. Готувався він недовго, але ми з командою розподілили активності, регулярно зустрічалися і обговорювали деталі, тому працювалося нормально. Під час події спочатку відбувалося жваве обговорення, далі – ігри, а потім учасники пробували себе у ролі ораторів та робітників на співбесіді. Цей спогад для мене неоціненний :)»

Ірина Горобинська

У тур по НДО!

Ще одним новим досвідом для всіх стала поїздка до Києва. Жартома називали її «НДО-туром», бо учасники програми справді встигли поспілкуватися з представниками п’яти потужних громадських організацій та інституцій. Змогли побачити на власні очі та почути на власні вуха: як «влаштовані» і діють CenterUA, РПР (Реанімаційний Пакет Реформ), Pact, Greencubator, «Дивовижні», «Мистецький арсенал». Дізнатися, як скласти бюджет заходу і не померти. Що можна зробити, маючи з ресурсів тільки самих себе. А інколи й перевірити деякі міфи, що побутують у суспільстві щодо громадських організацій…

«Від слів Артема Миргородського та Івана Омеляна з РПР аж прокинулися всі, хто був сонний після переїзду. Я чіткіше почав усвідомлювати, як я можу вплинути на місто».

Леонід Сітченко

«Запам’ятались розповіді Айдера Халілова із Pact. Взагалі дуже цінно, що всі ці зустрічі були живим спілкуванням. Жодних завчених спічей – практичні кейси, приклади, лайфхаки!»

Маргарита Заїць

Історія продовжується

Коли ми розпитували учасників про їхні найяскравіші спогади під час роботи на «Колайдері», багато хто згадував про лекції (отже, теорія для багатьох справді корисна й цікава!) – та про свої відкриття під час підготовки ДивоДвижів (сила набутого досвіду!).
 
А що ж далі? Етап усвідомлення, розуміння – і подальших пошуків.

«Ярче всего запомнилась лекция по социологии Руслана Савчинского и воркшоп «Критическое мышление» Виктории Алиевой. А еще интересным стал опыт записи ролика «За что я люблю Мариуполь?» Даже те, кто прожил тут много лет, задумывались, переосмысливали…»

Анастасія Пандазі

*гортай

«Впечатлил воркшоп по критическому мышлению. Я согласна, что прежде чем что-то проводить, сначала нужно навести порядок у себя в голове, иметь внутренний стержень и понимание!»

Дарія Воронцова

*гортай

«Я зараз займаюсь тим, що модулюю в голові якесь «диво», яке було б притаманне тільки Маріуполю!»

Зугайрат Новікова

*гортай

«Можу точно сказати, що Колайдер став для мене переломним моментом. Після цієї програми для мене відкрився новий світ – громадська активність. Я побачила, що навколо є стільки цікавого, і стільки цікавого можна зробити самому. Найголовніший підсумок: «Все можливо!» Якщо є бажання, то знайдуться і кошти, і люди, і підтримка! Далі планую брати участь у всіляких тренінгах, програмах, долучатися до ГО чи просто ініціативних груп – та разом робити якісь корисні справи».

Ірина Горобинська

*гортай

«Дивовижні» як організатори програми й самі дізналися під час роботи про немало нового. Що ж до планів, то нам насамперед важливо сприяти будуванню мережі людей, які підсилюватимуть одне одного. Відкривати для них нові можливості персонального розвитку, щоб вони могли ставати активними учасниками громадянського суспільства – і передавали набутий досвід далі. Бо не лише застуди поширюються повітряно-крапельним шляхом – натхнення до спільних дій теж мандрує від людини до людини 🙂

 

Залишаймося на зв’язку, Колайдер не вимикається, робота не зупиняється!

 

Підготувала Юлія Шекет

Залиште коментар

Будь першим хто прокоментував

avatar
wpDiscuz