Де відшукати можливості: uCRAZYans у Луцьку

12-13 і 26-27 травня у серці Волині розгорнувся новий громадський простір. Рухливий, живий та інтерактивний

Театральна площа Луцька – місце жваве. Від ранкового потоку людей, що проминає у своїх справах, відокремлюються поодинокі фігури, пари, сім’ї – і прямують до банера з написом «Вхід вільний». «Уже відкрилися?» – нетерпляче зазирають ті, хто чекав. «А що тут?» – розглядають яскраві стенди ті, хто зацікавився. А тут – другий із п’яти цьогорічних uCRAZYans! Що ж це таке – і чим цей захід відрізняється у кожному з міст?

Фестиваль – гра – простір

uCRAZYans був започаткований міжнародною організацією Pact як фестиваль соціальних ініціатив. Та з роками зростав, розвивався, змінював формат (докладніше про цей цікавий шлях ми розповідали тут). І тепер, під час партнерства Pact і «Дивовижних», набув форми громадського простору. Тобто місця, де кожен може знайти себе через знайдення ініціатив до душі. Люди вживу бачать і чують, які організації та проекти вже працюють у їхніх містах та в усій країні. До яких корисних справ і як саме можна долучитися. Або як втілити свої ідеї власноруч. А ще краще – з однодумцями! Яких можна віднайти зокрема у цьому само просторі.

 

Основні «компоненти страви» uCRAZYans вже склалися для всіх міст. Це: інтерактивний музей, де представлені різноманітні ініціативи – від екологічних до антикорупційних; лекторій з розмовами на актуальні теми; соціальний квест, де можна відчути себе міським суперменом, у грі домагаючись мети без хабаря, облаштовуючи парк чи виграючи вибори до мерії. І це не рахуючи таких «приправ» як дитячий розвиваючий майданчик, фудкорт тощо. Але як у різних поварів страва виходить іншою, у кожному місті uCRAZYans має власний смак. У Житомирі, наприклад, він був космічним. А як він смакував у Луцьку?

Досвід – син не тільки помилок

Дуже важливий для нас момент: перед кожним наступним заходом «Дивовижні» ретельно досліджують місто – і з’ясовують, чим воно живе. І якщо житомирські активісти були практично одностайні: «Космос – наше все!», то лучани розповідали про те, що їхнє місто передусім асоціюється з Замком Любарта, але… Але «не Замком єдиним»! У Луцьку відчувалося: місто активно шукає себе, свою ідентичність. Так і народилася тема події: «На перехресті можливостей».

 

Відмінності між містами помічаєш після кількох відряджень зі схожою метою. Центр Волинської області «відкривався» для діалогу повільно, обережно, ніби розважна людина, що критично обдумує кожне звернене до неї слово. Примхлива весняна погода полила простір дощем, скасувавши проведення квесту й перенісши лекторій. Але в цьому виявилися й свої переваги. Луцьк із його схильністю до живих комунікацій «сарафанного радіо» і докладних неспішних розмов запропонував нам свій формат спілкування: бесіду один на один.

Мар’яна Нечипоренко, «Дивовижні»: «Ми почули від людей, що особливість міста в тому, що організації й активісти в Луцьку іноді не стільки взаємодіють, скільки конкурують. І потім ми чули подяки від тих, хто мав змогу познайомитися із колегами «один на один» і обговорити міське життя й справи ближче».

Під відкритим небом Луцька

Отже, п’ятниця й субота середини травня – і зранку на Театральному майдані працює інтерактивний музей. Кожен його експонат, що представляє певну організацію, запрошує не тільки роздивитися й почитати опис. Він чекає на активну взаємодію.

 

* «Центр зайнятості вільних людей» пропонує скласти «кубики», дізнаючись про те, як люди зі складними долями знаходять нові можливості для праці й творчості.

 

* «Будуємо Україну разом» дає можливість долучитися до спільної розбудови України, зводячи символічний будинок.

 

* «УМКА» дозволяє відчути себе джерелом відновної енергії: крутиш педалі велосипеду – й виробляєш електрику!

 

* «Центр туристичної інформації та послуг» збирає ідеї, що саме вся Україна має знати про Луцьк.

 

* Музей космонавтики імені Корольова з Житомира дає змогу відчути себе на місці космонавта у скафандрі.

 

* Громадський простір Vezha з Маріуполя пропонує лучанам позначити на мапі місця, де хотілося б створити громадський простір.

 

Ось «Наукові пікніки» – тут пропонує висловлювати ідеї їхній «молекулярний пес»; ось гра “Корупційний екстрасенс” від Centre UA, яка перевіряє знання законів; тут Pact знайомить із цікавими фактами; тут молодіжний центр Волині будує сходи до мрії; а тут «Дивовижні» сплітають «Павутину взаємозв’язків», демонструючи, що у таких різних українців насправді так багато спільного.

Коло кожного експоната точаться розмови. «Ми разом з кількома громадськими організаціями підписали листа до міськради, хочемо створити сквер матерів на місці пустиря», – ділиться Анатолій з ГО «Афганський синдром». Тарас із ініціативи Propolis розповідає про долі луцьких площ, ставків і парків – і про плани, які вже починає здійснювати. «Хотілося б у нашому 55-му зробити гарну й зрозумілу розмітку», – міркує мешканка нового мікрорайону Галина. «Я навіть не знала, що у нашому місті – найдовший будинок у всьому світі! Дякую за таку інформацію!» – сміється лучанка Ольга. Учителька розпитує представника міжнародної організації, що ж таке грант і як на нього подаватися. Два підприємці обмінюються телефонами після жвавого обговорення можливості проводити пізнавальні лекції для школярів. Допитливі діти тягнуть батьків до скафандру, велосипеду й халабуди. «Громадські організації», «соціальна відповідальність» – подекуди звучить як щось надто серйозне. Але незважаючи на те, що бути громадянином і проявляти активність – це теж праця зі своїми викликами, вона аж ніяк не нудна і дуже захоплююча!

Юрій Тарапата, лучанин: «Це місце, де можна подивитися, що корисного й креативного роблять українці. І скільки ж усього, виявляється, можна зробити!»

Давайте розмовляти!

За два тижні після роботи інтерактивного музею uCRAZYans повернувся до Луцька – цього разу із лекціями, присвяченими можливостям громадян впливати на порядок денний у місті. І тут Луцьк сам коригував формат заходу. Лекторій у просторі Innerspace органічно став круглим столом, де точилося жваве обговорення.

 

Голова Волинського ресурсного центру розвитку місцевої демократії Ірина Гайдучик розповіла про те, як можна брати участь у роботі міської ради без особливих спеціальних документів. Громада, створивши ОСН (організацію самоврядування населення), навіть може вносити законопроекти на міському рівні, які мають бути розглянуті. Лучанка Катерина Філюта поділилася успішним прикладом того, як реально (хоча й не на перший раз) спрацювало звернення до депутата, яке отримало підтримку населення.

 

Михайло Войтович з ГО «Світ громад» розкрив можливості поєднання підприємництва з творчістю на користь міста. Виявилося, що «прокачати» навички громадянина можна навіть за допомогою настільної гри. Його підтримала лучанка Наталя Тарапата, яка теж на власному досвіді відчула, що підприємці можуть ставати кістяком громади, інвестуючи не тільки в розвиток економіки, але й взаємовідносин.

 

Журналістка «Громадське. Волинь» Оксана Петрук поділилася досвідом того, як кожна людина, що має смартфон, може нині висвітлювати події. Так народжується нове поєднання журналістики та громадського активізму, коли оповідач є одночасно активним учасником подій.

 

«А чи обов’язково писати статут організації, коли хочеш створити подію?», «А як створити юридичну особу?», «А як діяти, якщо не маєш команди?» – посипалися запитання від допитливих лучан. І живе спілкування продовжилося в Innerspace наступного дня.

…Смузі-паті – не зовсім традиційний формат для громадських активістів. Це ще більш неформальне спілкування, ніж лекції чи воркшопи. Люди, просто знайомлячись і обговорюючи спільні теми, починають обмінюватися контактами, генерувати ідеї, ділитися важливим. Невеликий простір зібрав учасників аж із 5 міст. Рівнянка Оксана розповіла, що вони з другом їздять на всі uCRAZYans, щоб надихнутися атмосферою. Колишня киянка, а нині лучанка Наталя розповіла про те, як першим досвідом її активності стала успішна боротьба з палінням водія маршрутки. Катерина, що їздить із Рівного в Дубно, щоб створити проект для дітей, розповівши про свої мрії, одразу знайшла спільницю… А смузі? Що ж, він теж непогано поєднує однодумців!

Костянтин Чернишов, запоріжанин: «uCRAZYans для мене перетворився на потік подій, інформації, знайомств і доріг. Цього разу я пробув у потязі 34 години заради смузі-паті, одного з крутіших нетворкінгових івентів, які я бачив. Мені завжди подобався Луцьк, його люди, а тепер я точно знаю своє улюблене місце, й це не Замок. Innerspace –  ось де має побувати кожен гість, якщо хоче пізнати місто зсередини. Таку концентрацію активних людей нелегко відшукати. Величезна подяка за цікаві обговорення й неформальну екскурсію. Це точно не останній мій візит до Луцька!»

Так, співпраця міст, їхніх організацій та людей не завершується. А компанія uCRAZYans зростає і шириться далі! Хто з нами до Дніпра? 😉

 

Юлія Шекет

Залиште коментар

Будь першим хто прокоментував

avatar
wpDiscuz